Potencja, czyli o co tu chodzi?

Większość mężczyzn czuje ten irracjonalny strach, gdy słyszy to słowo. Określenie, które niegdyś kojarzyło się z niemocą sprawczą, niepowodzeniem, porażką, wstydem, a nawet z poczuciem beznadziejności, które prowadziło nawet do depresji i wykluczenia społecznego. W średniowieczu brak współżycia był tak samo zły jak rozwiązłość. Uważano w tedy, że na danego mężczyznę rzucono urok, czar, albo co gorsza, sam oddał się czarownicy, a ta wyssała z niego całą jego „moc”. Przez brak współżycia małżeńskiego żony dochodziły swoich spraw przed sądem, a mężczyźni w najgorszych wypadkach trafiali nawet do więzienia, bo przecież sami nie rozumieli co się z nimi dzieje, a przez to czuli się winni. Na szczęście nie żyjemy już w tak zamierzchłych czasach, ale i dziś zdarzają się rozwody przez brak współżycia. Z reguły mężczyzna, nie chcąc się przyznać do choroby woli się rozwieść i powiedzieć, że żona go nie pociąga niż przyznać, że po prostu choruje na impotencję.

Zacznijmy od początku:

Impotencja, a raczej od 1992 roku określony przez Narodowy Instytut Zdrowia jako „zaburzenia erekcji” jest to choroba o podłożu seksualnym u mężczyzn charakteryzujące się brakiem erekcji lub ejakulacji pomimo podniecenia lub zadowalającej gry wstępnej. Dysfunkcja ta może przytrafić się mężczyźnie w każdym wieku. Jednakże najbardziej narażeni na nią są osoby powyżej 50 roku życia. Nie znaczy to, że wcześniej nie występuje. Jak wspomniano może wystąpić w każdym wieku, nawet 1% mężczyzn przebadanych w wieku 18 – 20 lat na nią choruje. Niestety częstotliwość tej choroby wzmaga się wraz z wiekiem. Badania prowadzone nad zaburzeniami erekcji są trudne, ponieważ dla wielu panów jest to ciągle temat tabu. Tylko 15% mężczyzn powyżej 35 roku życia zgłasza się do lekarzy. Wiele osób nawet, gdy podejmie terapie nie zawszę ją kontynuuje lub przerywa leczenie z nieznanych powodów. Niski poziom wiedzy seksualnej oraz powtarzane przesądy sprawiają, że co trzeci pacjent sądzi, iż impotencja jest rzeczą naturalną w podeszłym wieku, czyli gdy następuje andropauza.

Ale co dokładnie jest jej przyczyną?

Czynników dysfunkcji zaburzenia rekcji może być wiele, ale z reguły są to:

  • Czynniki neurogenne – czyli erekcję utrudniają urazy nerwów kręgosłupa, czyli tam, gdzie znajduje się ośrodek erekcji. lub choroby neurologiczne takie jak padaczka, neuropatia cukrzycowa lub stwardnienie rozsiane.
  • Zaburzenia hormonalne – czyli zmniejszenie syntezy testosteronu i androgenów nadnerczowych powstałe w wyniku starzenia się (andropauza). Niedobory hormonalne wpływają na zły stan psychiki i spadku libido co prowadzi do pogorszenia podatności naczynkowej.
  • Choroby układu krążenia – czyli osoby, które przeszły zawał serca, chorują na miażdżycę lub udar mózgu. W przypadku tych chorób konsekwencją jest to, że do ciał jamistych członka dociera za mało krwi co sprawia, że nie może on osiągnąć erekcji.
  • Czynniki psychogenne – niestety ta przypadłość coraz częściej dotyka młodych mężczyzn. Na czynniki psychogenne składają się choroby psychiczne, depresja lub przewlekły stres, a nawet stany ciągłego niepokoju.
  • Czynniki zewnętrzne – czyli wszelkie używki, narkotyki czy alkohol. Przyczyną impotencji może być też niezdrowy tryb życia lub siedząca praca.
  • Czynniki mieszane – nie można stwierdzić jednej przyczyny impotencji albo stwierdzenie może być utrudnione jak np. przy chorobie cukrzycy.

 

Jak z nią walczyć?

Wielu mężczyzn powyżej 50 roku życia uważa, że impotencja jest naturalnym elementem starzenia się, a co gorsza sądzi, że nie jest uleczalna. Jednocześnie sporo z nich sądzi, że kobiety albo powinny to zaakceptować, albo od nich odejść. Takie myślenie sprawia, że panowie nie udają się do lekarza tylko skazują siebie na cierpienie i spadek samooceny. Ci mężczyźni, którzy chcąc z tym walczyć rozmawiają z partnerkami i dopiero one mają realny wpływ na to, że chory uda się do specjalisty. To jest podstawowy błąd. Każdy zdrowo myślący facet ma prawo do czerpania korzyści ze współżycia bez względu na wiek. Dlatego pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest udanie się do lekarza.

Odpowiedni specjalista na początku przeprowadzi z pacjentem wywiad. Musi stwierdzić co dokładniej jest przyczyną zaburzeń erekcji. Lekarz może jako pierwszy krok może zalecić przyjmowanie naturalnych składników poprawiające seksualność takie jak: żeń-szeń, liść pokrzywy, jago jałowca brazylijskiego, pestki dyni czy orzechy. Leczenie może polegać również na przyjmowaniu suplementów diety lub farmaceutyków. Jednym z nich jest Kamagra 100mg. Produkt ten jest środkiem poprawiającym kurację zaburzeń erekcji. Po zażyciu Kamagry dochodzi do lepszego transportu krwi do prącia, dzięki czemu jest możliwe osiągnięcie erekcji. Jest to lek przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn zmagających się z impotencją i chcących polepszyć swoje życie seksualne.

Kamagra https://www.aptekakamagra.pl/ zawiera sildenafil, czyli substancję, która sprawia, że naczynia krwionośne się rozluźniają dzięki czemu jest lepszy przepływ krwi. Lek ten pomaga również przy utrzymaniu erekcji przed dłuższy czas co jest satysfakcjonujące nie tylko dla mężczyzny, ale również dla jego partnerki.

Jeśli zaś po przeprowadzeniu przez lekarza wywiadu i po wynikach badań wyjdzie, że przyczyną zaburzeń erekcji są przyczyny psychologiczne to niezbędne będzie przeprowadzenie terapii. Zaburzenia powstałe przez wyniki psychogenne stanowią 20% przypadków zachorowani. Na terapię często są kierowani nie tylko mężczyźni, ale i ich partnerki. Stosowane są terapie dla par, ale i dla każdej osoby oddzielnie, ponieważ problemy natury seksualnej często dotykają nie tylko jednej, ale dwóch osób w związku. Podstawę leczenia w tym przypadku jest uświadomienie całej istoty problemu, ale i wyjaśnienie, że impotencja jest zjawiskiem często występującym nie zależnie od wieku. Mężczyzna nie powinien się wstydzić mówić o tym problemie, a partnera ma za zadnie wspierać swojego partnera. Kolejnym krokiem terapii jest uświadomienie, że zaburzenia erekcji są wyleczalne. U osób, gdzie występowały choroby krążenia podkreśla się fakt, że impotencja nie jest efektem starzenia się, lecz jest to skutek przewlekłej choroby. Systematyczne prowadzenie terapii przyczyni się do poprawienia życia seksualnego pacjentów.

Ostatnim etapem leczenia są zabiegi, którym poddaje się pacjentów problem z impotencją jest największy, a leczenie farmaceutykami pomaga jedynie chwilowo. Zabiegi polegają na poddanie ciał jamistych prącia działaniu fal dźwiękowych o określonej częstotliwości i natężeniu. Leczenie tą metoda jest bezbolesne. Drugim i ostatecznym sposobem leczenia problemów z erekcją jest implantacja protezy członka. Metoda te jest inwazyjna, ale co za tym idzie ma największą stateczność i powodzenie. W Polsce stosuje się protezy hydrauliczne trzyczęściowe – typu ZSI 475 szwajcarskiej firmy Zephyr. Zabiegi te są wykonywane w specjalistycznych szpitalach poprzedzone odpowiednim wywiadem i próbami leczenia wyżej wymienionymi sposobami.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *